Jak ušetřit v domácnosti (nejen)při zdravotní dietě? 3. díl

20.05.2021

Dnešní třetí díl už je jen doplňkem prvnímu a druhému dílu o hospodaření v kuchyni, které najdete u mě na blogu. Dnešní článek už nebude zaměřený jen na zdravotní dietu, ale hodí se úplně do každé domácnosti. Budou to možná už jen takové výkřiky a tipy, které nemají už žádnou červenou nit, která by se dílem táhla. 


Hospodaření není jenom o nákupech

Celý systém hospodaření v domácnosti je organický proces, který se nemůže opírat jenom o výhodné nákupy, i když to tak někdy vypadá. Pro někoho je to naprosto samozřejmé a spousta lidí si bude naopak klepat na čelo. 

Neustále si říkám, že si musím sehnat nějakou historickou literaturu a zamyslet se nad sebou, jestli nevězím v nějaké bublině stereotypu, od kterého také nejsem třeba schopna odhlédnout. Nicméně se snažím kriticky hodnotit, co dělám dobře a co má ještě rezervy. A když to tak shrnu, vychází mi následující.

Zero waste v praxi

Hodně populární téma díky anglickému výrazu, ale má to něco do sebe. Už třeba proto, že tak ušetříme také peněženku a ne jen životní prostředí. A protože enviromentální ekonomie byla na vysoké moje velká láska, trochu vám dám přičichnout a můžeme se podívat na moje win:win tipy z kuchyně. 

20 tipů jak využít sklenice od potravin

  1. Skleněné obaly jsou skvělý zdroj zábavy. Můžete do nich nasypat obsah své spíže a krásně je polepit nebo popsat. Nebo jako já jenom umýt, přesypat a nebudete mít problém s rozšířením molů ve spíži
  2. Další výhodou je, že jakmile surovina dojde, můžete s prázdnou sklenicí do bezobalového obchodu a dosypat zde rovnou do skla nové potraviny. 
  3. Zásoba sklenic se hodí pro pěstitele a fermentační nadšence. Využívám sklenice od okurek na kvašení čehokoli, od pokusů v malých sklenicích, po osvědčené kysané zelí nebo mrkev v těch největších. Stejně tak v nich dělám limonády, octy, omáčky. 
  4. Zavařovaní přebytků je jasná klasika. Já v nich i zamrazuji zbytky vývaru nebo omáček a polévek, když je nejhůř. 
  5. Ve sklenicích namáčím vždy několik dní luštěniny a obiloviny, klíčím semínka. Aby mi nechyběly hrnce do vaření.
  6.  Slévám do nich vodu z domácnosti na zalévání pokojovek, zahrady nebo kompostu.
  7. Pokojovky v nich také úspěšně množím.
  8. Ve sklenicích mám také kvásek, stačí nedotahovat víčko úplně a šoupnout do lednice.  
  9. Do skleniček zavírám zbytky jídla, dokonce do nich dávám svačiny do školky Matějovi. Je v lesní školce, svačinu má "na zádech" ve skle, stejně jako pití. Nikdy žádné nerozbil, a to tím batohem pořádně hází. Mému muži v recy sklenicích dávám obědy s sebou do práce, ve kterých jídlo i pohodlně ohřeje. 
  10. V malých skleničkách dělám jogurty a když přijde návštěva, je to efektní desertní nádobí, dostanou sklenici s pudinkem nebo pěnou s ovocem a lžičku. pěkně na ně dáte víčko a mohou čekat v lednici.
  11. Stejně tak se hodí víčka v létě, proti mouchám a vosám. Pití na party na zahradě nalijte do vyvařených skleniček a dejte víčko. Můžete ho i popsat fixou nebo je polepit samolepkami, aby se nepletly. Na dětské party jsou ideální, kdyby se nějaké přece jen rozbila, určitě to nemrzí
  12. Ve vysokých sklenicích dávám na stůl na party také brčka, ubrousky, příbory, svíčky, špízy, tyčinky, zeleninové hranolky, pomazánky a používám je jako vázy na květiny. 
  13. V kuchyni je využívám na mixování pomazánek, abych si ušetřila nádobí. Vše ve velké sklenici projedu tyčovým mixérem, zavřu to a hotovo. Stejně tak je používám na výrobu domácí majonézy a různých krémů. Stačí tedy vyzkoušet, do jakého průměru se tyčák vejde :)
  14. Velké sklenice se širším hrdlem jsou prima na spoustu věcí. Dokonce s těmi co mají pravidelný válcový tvar můžete válet těsto, já to dělala na dovolené, když nebyl váleček. Taky se jimi dají dělat stejně velké burgery, dno je jako formička. 
  15. U nás na domě se kdysi dělaly omítky v růžku "dokulata" pomocí lahve od piva :) A kdo by neznal skleník ze starých lahví! Proto přebytečné sklenice nevyhazuji, vždycky si je někdo ze sousedů rád vezme nebo je můžete umyté dát s víčky v bedýnce ke kontejnerům na sklo.
  16. Synovi do velkých sklenic dáváme pastelky a fixy. Dají se polepit barevným papírem nebo pomalovat. Jednoduchým proříznutím víčka vznikne super kasička. V malých sklenicích schováváme modelínu a modelovací hmotu. A malé titěrné panáčky, kuličky, poklady. 
  17. Na dušičky jsem je lepili krepovými papíry a dělali z nich krásné lucerničky, a co teprve když jsme je rozsvítili v našem iglů! V létě se dají na drátku zavěsit na stromy.
  18. Můj muž je používá na hřebíky a šrouby a takové ty malé nezbytnosti, co mají chlapi v dílně. 
  19. Velké sklenice se využívají jako kryt před prochladnutním pro choulostivější rostliny, třeba růže nebo na sazenice, třeba saláty, když jsou časně z jara mladé a teploty mají velké výkyvy. 
  20. A co si budeme povídat, sklenice se hodí vždy, když někomu chcete darovat nějaké jídlo. Krabičky s víčky se vždy někam rozkutálí, u sklenice to tak nevadí. 


Papírové utěrky nepotřebujete

Věděli jste, že spousta kuchyňských utěrek není vhodná na styk s potravinami?  Já byla ten nešťastník, který kupoval zrovna ty špatné. Když jsem na to přišla, řekla jsem si, že je to stejně trochu rozmařilost. Začala jsem používat vysrážené mušelínové malé utěrky, co měl Matěj jako mimino na utírání obličeje od jídla. A kupodivu, krásně s nimi vystačím. Ideální na osušení zeleniny, dávám je pod smažené placky na odsání přebytečného tuku, klíčím na nich semínka. Mám jich asi 20, v koši na prádlo mám kýbl na podobné, hodně zašpiněné prádlo. Tam je házím hned po použití a pak je jednou týdně vyvařím a vyperu, vyžehlím. Protože navíc peru v sodě a kokosovém mýdle, jsou opravdu netoxické, což je pro nás, alergiky, dost důležité. 

Zatím jsem s nimi zkusila všechno, co s papírovými a krásně mi to funguje. Jen když potřebuju otřít umytou rybu, tak ty utěrky musím prohnat fakt pračkou dvakrát nebo na předpírku. Smrděly rybou i po jednom vyvaření. Tam je dobré mít nakonec pár utěrek extra na maso a ryby, já dala starší, které už nejsou moc pěkné.

Úklid kuchyně

Stejně tak doma používáme látkové utěrky, hadry na nádobí a ručníky v kuchyni. Ručníky máme na čisté, umyté ruce, utěrky na mokré nádobí, hadr na mytí stolu, malé mušelínové utěrky na jednorázové použití.  

Mám i kartáče na lahve a nádobí, které jednou za čas vydezinfikuji vroucí vodou a teatree olejem (aplikuji i na zubní kartáčky). Používám je tedy nekonečně dlouho. Pokud jsou kartáče opravdu zanesené, při drhnutí džezu sodou a kyselinou citronovou jednoduše vezmu ty kartáče a vydrhnu to s nimi, nechám chvíli působit a spařím vroucí vodou a jsou jako nové. Vyhazuju je jen tehdy, když už ty štětiny jsou vypelichané, ale to se opravdu moc často nestane.

Hadry a houbičky na nádobí házím do kýblu na mokré špinavé prádlo a pak je dávám do sáčku na praní. Vydrží i 20 vyprání. Jakmile se začnou drolit, už vyhazuji, aby nezanesly pračku. Ale i tak docela prodloužíme tu jejich životnost. Protože jich je za týden dost, v pohodě naplním pračku a všechno jednou týdně vyperu (a taky vyžehlím, co jde). To by mělo na desinfekci stačit, ale pro jistotu - když myju nádobí od syrového masa a vajec, hned pak vyměním hadr i houbičku a dřez, prkénko a nože vydrhnu zbytky citronů, solí a spařím ještě vroucí vodou. 

Další papírové jednorázovky a podobné "nezbytnosti"

  • Filtry do vysavače také peru. Koupili jsme před lety vysavač bez sáčků. Filtr se vypere v mýdle za minutku, nechá se uschnout, nandá do vysavače a nemusíme nic vyhazovat. Myslím teď filtr z plastu a buničiny, ne papírový hepa filtr, ten se dá vyprat asi jen dvakrát, ideálně vapkou, pak se rozpadá. Ale mám v plánu zkusit vyrobit ho doma. Vytrhala jsem starý papír a zbyl mi rámeček, do kterého nějaký materiál nacpu podobně, jako je naskládaný papír a zkusím to :) 
  • Papírové sáčky na čaj jsme vyměnili za sítko a za látkový lněný pytlíček, který využívám i na vyvařování koření v omáčkách. Jen je dobré je nezaměňovat, jinak čaj chutná jako svíčková:)
  • Pečící papír, pokud tomu stav odpovídá, se může použít i třikrát. Bohužel jsem nenašla vlastně žádný zdroj, který by porovnal přínosy vs. nevýhody opakovaného využívání pečícího papíru. Z hlediska hospodárnosti je to ale samozřejmě výhodnější! Tady mám ještě problém s jeho využitím kvůli obsahu různých silikonů a jiných, podle mě nebezpečných látek.
  • Na svačiny pro syna používám hlavně jednu starou plastovou krabičku a třeba pečivo balím do svačinových papírů a do znovu použitelného ubrousku. Oříšky, drobné ovoce mu dávám do malých skleniček. Na pití používáme oba malou skleněnou lahvičku od nějakého pití, které jsme kdysi koupili. Slouží nám vytrvale už několik let. Pokud bych se bála, že ji rozbije, někdy mu na ní dám starou dětskou ponožku a je to. 
  • Na velké výlety máme termosku nebo litrovou skleněnou lahev od moštu s víčkem. Taky držák. Za nás daleko lepší, než pít z plastů, navíc oproti plastovým je vhodné je vyvařovat a proplachovat vroucí vodou. To by se u většiny plastů nemělo, kvůli možnému uvolňování škodlivin. 
  • Což mě přivádí na téma "balená voda". My ji nekupujeme a raději si vodu filtrujeme doma z klasického vodovodu. Balení filtrů Brita (kupuji ve velkém) vyjde na měsíc filtrování na 120 Kč. To je asi jako balík klasické balené vody z marketu. Voda chutná lépe, je měkká, nezanáší nám konvici a žehličku. Nejlepší řešení je ale při stavbě udělat filtr celého rozvodu v domě. Pak ušetříte i za změkčování vody do pračky, saponáty do myčky, budete mít lepší pleť po sprše.
  • Kartáčky na zuby. To je téma. Zkoušela jsem ty "dřevěné", ale většinou mají hrozné štětiny a jedny dokonce pouštěly třísky, takže to byl horor, měla jsem třísky v dásních. Vrátili jsme se ke klasickým kartáčkům a já je doma jednou za čas pořádně propařím několikrát vroucí vodou a pak je nechám celý den v roztoku s teatree olejem. Kartáček takhle proženu několikrát, záleží, jak moc je opotřebený. Já můžu mít jeden na rok, protože ho nikdy neroztřepím, zato syn si zuby tak dře, že by mohl mít nový každý druhý týden :) Ale určitě se to vyplatí pro někoho, kdo si čistí jemně jako já. 
  • Kartáčky na ruce kupujeme plastové, ale jednou mají výhodu - dají se dát vyvařit do pračky, takže jednou za čas všechny po domě posbírám a spolu s úklidovým textilem je pořádně vyvařím v sodě, mýdle a kyselině nebo octu. Pračka je můj velký kamarád, peru v ní opravdu všechno. Pak je ale potřeba ji pravidelně čistit filtr a těsnění a vyvařovat jí.
  • A protože máme doma bidet, samozřejmě na osušení používáme malé látkové ručníky, které rovnou házíme do košíku, který zase jednou týdně komplet vyvařím, vyžehlím. 
  • Přiznám se, že protože jsem alergik, kapesníků nikdy nemám dost a nosím látkové i papírové. Prostě ty látkové mám za hodinku hned promáčené, takže papírové jsou lepší možnost, stejně když je opravdová rýma, raději je hned pálíme v kamnech. To je zase moje neřest, ty posmrkané kapesníky nechci pořád tahat všude po kapsách. Tady mám svoje místo ke zlepšení. Látkové se ale stále hodí na priessnitzův obklad na krk nebo na kotníky a zápěstí při horečkách.
  • Staré rozšoupané ponožky jsou výborné na jednorázové uklízení, leštění anebo naplněné piškoty k zábavě pro psa.
  • Jednorázové odličovací tampony a vatové tyčinky do uší snadno nahradíte látkovými tampony a uši je nejlepší čistit srolovaným toaletním papírem. Bez zbytečných plastů a zase utratíte o něco méně za nákupy v drogerii.
  • Na čistění kamen se nám nejvíc osvědčily klasicky staré noviny, soda a saze. Pak je v kamnech spálíme a je to. 
  • Víte, že alobal není vůbec vhodný pro styk s potravinami? Kde to jde, klidně ho můžete nahradit i papírem na pečení (sice to není taky žádná zdravá pecka, ale za mě je to pořád lepší varianta, hlavně, pokud je bez silikonového zátěru). Navíc, ušetříte místo, když budete mít jen jednu roli než několik. 
  • Čističe domácnosti, to je vůbec kapitola pro sebe. Za mě stačí soda, kyselina citronová nebo ocet, mýdlo, desinfekce. Při nákupu ve velkém se to hodně vyplácí. Je to ekologické, vhodné pro alergiky, levné. Existuje dokonce skupina Non-toxic na facebooku, kde se věnují nejen úklidu, ale i kosmetice, lékům, a všemu co se týče chemie v předmětech denní potřeby. Jsou tam dobré tipy i pokud chcete prostě ušetřit a ekologii nebo alergii neřešíte.

Určitě jsem nesepsala všechno a budu jen ráda za další tipy. Pokud je máte, napište a já je ráda vyzkouším a doplním!

© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies