Kvasový chleba ze směsí Eat-Fit Universal a Kmín
Nedávno jsem dostala na vyzkoušení směsi od Eat-Fit. Založila jsem z nich kvas a tady je první pokus.
Kvas byl mladý a tak jsem věděla, že chleba z něj bude ještě mít nějaké chybky, ale bylo potřeba ho rozkvasit a nechat dozrát, tak jsem se rozhodla pro těžší a výživnější verzi se semínky, kmínem a bylinami. Kvas mi pak v lednici po druhém pečení už krásně vyzrál, takže jsem už pekla i daleko "lehčí" chleby.
Nicméně tenhle si také jistě může najít svoje zastánce. Protože směsi jsou vlastně jen kombinací polohrubých jednodruhových mouk bez přidaných škrobů, musíme počítat s hrubší strukturou nejen kůrky, ale i střídky a celkově jsou jednodruhové chleby prostě takové hutné. Ale o to víc se zase k nim hodí kvasová chuť, kmín nebo jako v tomto receptu, sádlo.
Tenhle chleba jsem dělala záměrně bez přidání psyllia a škrobu, ale pokud byste chtěli spíš pružněší chléb s lehčí strukturou, klidně část směsi nahraďte třeba tapiokou a vlákninou. Recept je zjednodušený, chleba peču podle stále stejného postupu, o kterém se do detailu dočtete zde.
Ingredience na rozkvas
60 -70 g kvasu Eat-Fit Universal
150 g též mouky
150 g vody
Těsto
300 g směsi Eat-Fit Kmín
60 g zápary ze slunečnice, dýně a lnu
1 KL bylinkové soli Devět sil
1 KL celého kmínu
1 PL mletého lnu
160 ml vody
1 PL rozpuštěného zchladlého sádla
Postup
- Večer předem si rozkvasíme kvas s moukou a vodou, přikryjeme. Semínka zalijeme vroucí vodou a přidáme špetičku mořské soli.
- Za 12 hodin (nebo dle potřeby) zkompletujeme těsto s ostatními ingrediencemi - směsí mouky, slitými semínky - záparou, kořením, lnem rozmíchaným a nabobtnalým ve vodě, nakonec se sádlem. Několik minut hněteme, dokud se těsto pěkně nespojí a nedělá "provázky".
- Necháme dál kynout v teple přikryté. Asi po 3-4 hodinách těsto přeložíme, aby se vytlačil vzduch (hlídáme, aby nepřekynulo) a uložíme do vysypané ošatky. Schováme do tepla v igelitu.
- Rozpálíme troubu, jakmile je chleba dostatečně vykynutý, sázíme do trouby a pečeme s párou nejdříve 10-15 min na 250 st a pak dopékáme na 200 st zhruba 40 min. Upečený pecen by měl být dutý i zespodu. Necháme na mřížce úplně chladnout.
- Chleba není pružný, je dobré ho ještě vlažný sníst nebo ihned rozkrájet a zamrazit. Anebo udělat kostičky, které si druhý den můžete snadno opéct a využít jako krutony na salát nebo polévku.
TIP
- Jednodruhové kvasy se chovají ze začátku trochu méně vyzpytatelně, proto je dobré trochu zapomenout na časování a hlídat, aby těsto vykynulo dobře nebo naopak nepřekynulo. Pokud se vám stejně stane, že spadne tedy překyne - prostě ho vyndejte z nádoby, párkrát přeložte, uhněťte a znovu dejte kynout. Pak už bude vykynutý znovu ale daleko rychleji. Celková doba kynutý se pak může měnit, podle podmínek doma.
- Záparu určitě dělejte dost dlouho předem, je to pro to, aby se ze semínek jednak vypláchly antinutrienty a zadruhé pro to, aby semínka byla nasáklá vodou a netáhla vodu z chleba. Taky se kolem nich pak chléb "nesráží".
- Raději dávám semínka do těsta než navrch, při vysoké teplotě se připékají a tvoří se v nich karcinogenní látky.
- I doba pečení se u mladého kvasu může trochu prodloužit, stačí si hlídat "duté" strany - na poklep zní dutě.
- Sice je chleba hrubý, ale zase je docela pevný na krájení a hodí se třeba, když jedete druhý den na cesty. Já jsem z něj plánovaly krutony pečené na olivovém oleji a dala je do krabičky s sebou (sypali jsme polévku a salát). Protože je chleba pevný a hutný, krásně držely a "nerozblajzli se" ani po půl dni v tašce. Je fajn si jídlo takhle plánovat, protože pak vás děti nepřekvapí tím, že hned za první zatáčkou celoddení tůry začnou křičet, že mají hlad:)
- Krájejte tento chleba, jakmile vychladne. Obsah čirokové a rýžové mouky bez dalších škrobů poukazuje na to, že jak bude chladnout, bude také tvrdnout! Není vhodný na vícedenní ležení v chlebovce. Tak leda na tousty.