Quinoové placičky s mrkví a kurkumou

21.09.2021

Zase placky. Když já je dělám tak ráda! Hlavně proto, že když mi zbyde doma kousek toho a kousek toho, je to pro mě nejjednodušší možnost, jak všechno zpracovat. 

Tady mi zbyla vařená quinoa. Tu mí hoši moc nemusí, takže v plackách ji trochu zamaskuju dalšími surovinami, aby ji snědli. Mě chutnaly fakt moc, miluju tu sladko-slanou kombinaci, která se díky pečení z mrkve vytáhne. 

A dobrá kurkuma v receptu mě potěší vždycky, je protizánětlivá a mě dělá i přes pikantní chuť dobře, když mě zlobí zánět střev. Přestože quinoa se třeba v API protokolu a podobných dietních systémech neřadí k protizánětlivým, mě nevadí. Mívám ji spíš výjimečně, možná i proto. Je docela drahá, málokdy dobrá a u nás prostě chlapům nechutná. Ale má slušné zastoupení bílkovin, nasládlou chuť a univerzální využití, tak ji sem tam zkusím do něčeho šoupnout.

Placky jsem pekla v troubě na lehce pomaštěném papíře. Je to za mě ideální způsob, jak veganskému jídlu dodat plnost chutí a zároveň neplavou v tuku. Peču tak většinu karbanátků, placek, nákypů. 

Placky byly k polévce k večeři a zbytek jsem chtěla nechat na druhý den na svačinu. Ale skoro všechny zbylé jsem ještě u počítače večer snědla.


Suroviny na plný plech placek - cca 20-25 kousků

340 g uvařené světlé quinoi
200 g mrkve (2 střední mrkve)
50 g žluté řepy ( 1 malá)
2 PL sušené cibule
1+1/2 KL mořské soli
2 PL jablečného octa
1 KL kurkumy
1/2 KL mletého koriandru
1 KL mletého římského kmínu
1 PL oleje na vymaštění plechu na pečení
trocha bzl mouky (např. pohankové) na případné zahuštění těsta


Postup

  1. Rozpalte troubu na 250 stupňů, horní a dolní ohřev. Mám slabou troubu. Pokud pečete obvykle na méně stupňů, klidně uberte! Plech vyložte papírem a potřete asi lžící oleje. 
  2. Očistěte řepu a mrkev a nastrouhejte je najemno. 
  3. Uvařenou a slitou quinou dejte do mísy, lehce ji promixujte ponorným mixérem. Přidejte nastrouhanou mrkve a řepu, sušenou cibuli, sůl, ocet, koření. Promíchejte, vznikne lepivé těsto. Mělo by být hustší, aby se z něj daly dobře dělat placky. Pokud je řídké, zahustěte ho trochou pohankové mouky, přidávejte ji po lžících a míchejte, dokud nebudete spokojeni. 
  4. Mokrýma rukama tvarujte kompaktní placičky, měly by dobře držet. Dávejte na vymazaný plech. 
  5. Pečte asi 35-45 minut, já pekla na 250 stupňů, asi v polovině pečení je obracím. Pokud máte zkušenost, že vaše trouba peče lépe než moje, hlídejte aby se nespálily. Hotové jsou, jakmile jsou pěkně křupavé z obou stran. 
  6. Hned podáváme s kvašenou zeleninou, miso polévkou, zelnými saláty a podobně. Hodí se výborně i na svačiny na výlety nebo do školky, jako přílohy k různým omáčkám s masem a já je jím klidně k snídani samotné se zeleným čajem. 


❤ TIP ❤

  • Pokud nemáte zrovna přesně tolik zbylé quinoi nebo jinak velkou mrkev, klidně poměru upravte. Strouhaná zelenina, rozmixovaná quinoa, případně pohanková mouka se postarají, aby těsto dobře drželo. Stačí se držet struktury - neměla by být příliš jemná, aby se dobře propékaly a nebyly mazlavé uvnitř. A taky hmota musí držet při formovaní placiček sama dobře tvar, aby se nerozsypávaly při pečení. 
  • Správná přípava quinoi má také jedno malé úskalí - je dobré si pamatovat, že se jako další obiloviny má propláchnout, pokud možno namočit, slít a uvařit. Proplachuje se však studenou či vlažnou vodou, stejně jako jáhly. Horká voda by neměla být zapotřebí, protože pěkná a čerstvá quinoa nebude hořká. Pokud je, příště kupte raději od jiného výrobce - je špatně skladovaná, žluklá a jíte vlastně odpad. 
  • Jinak můžete po propláchnutí quinou připravit i jako rýži na rissotto - lehce prohodit na rozpáleném oleji a zalít vývarem, nechat pár minut bublat na nejmírnějším plameni, nemíchat a přikrytou nechat dojít pod pokličkou mimo sporák. Příprava se blíží asi 15 minutám.
  • Placky můžete dokořenit i jinými kombinacemi chutí - kardamonem, citronelou, hřebíčkem nebo směsí na kari. 

  • Dál se do podobných placek určitě hodí třeba i strouhané jablíčko, sušený kokos, vajíčko. Co vás napadne! Jen je důležité ochutnat směs - před pečení by měla být výrazná, po upečení se trochu chutě strhnou. 


© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies