Zapečené brambory, dýně, cuketa a veganský bešamel s oregánem a mátou

08.09.2021

Původně se tenhle recept opíral o Krétské Boureki, ale vlastně toho z něj po úpravě na bezlepkový a veganský recept moc nezůstalo. Navíc místo sezamu a mandlového sýra jsem pak frkla bešamel, takže už to má společné dost málo. Ale nevadí, chutná skvěle. Dělala jsem ho velikou zapékací mísu, abych měla na obědy na druhý den. Hodí se i jako příloha k pečenému masu - třeba karbanátkům, různým špízům, jehněčím kotletám. Fantazii nechte pracovat, hodí se k řecké, marocké, turecké či italské kuchyni.


Velká zapékací mísa 25x 40 cm, cca 6-8 porcí hl. chodu
Suroviny
750 g vydlabané dýně hokaido
400 g cukety
900 g brambor (měla jsem nové, tak jsem je neloupala)
sůl, pepř, panenský olivový olej dle potřeby

Na bešamel
2 střední cibule
6 - 8 velkých stroužků česneku
6 snítek máty 
1 KL rovná soli
svazek oregána
4 PL olivového oleje
3 PL EAT-fit Bešamel nebo jiné bzl mouky
750 ml mandlového mléka
2 špetky namletého muškátového oříšku
šťáva a kůra z jednoho bio citronu
2 špetky bílého pepře

lahůdkové droždí - já dala asi 6 PL
část čerstvých bylinek na ozdobu

Postup

  1. Zapněte troubu na 250 stupňů, horní a dolní ohřev. Zapékací mísu vymažte olivovým olejem, bude potřeba si 3 PL. 
  2. Zeleninu omyjte, očistěte. Dýni vydlabejte, cuketu pokud má už velká semínka také. Brambory omyjte nebo oloupejte. Vše nakrájejte na tenké plátky cca 0,3 mm
  3. Očistěte a oloupejte cibuli a česnek, nakrájejte je nadrobno. Opláchněte bylinky a nasekejte lístky nadrobno. 
  4. Ve středním hrnci rozpalte na středním plamenu 4 PL olivového oleje, hned dejte pomalu podusit nakrájenou cibuli a česnek, přidejte 1 KL soli a sem tam míchejte. Za pár minut cibulka a česnek zesklovatí a rozvoní se. Zasypte mletým muškátovým oříškem a pokud chcete, bílým pepřem. Poprašte 3 PL mouky EF, promíchejte a dejte pozor, aby se vám nepřipálila. 
  5. Zalijte asi 500 ml mandlového mléka a promíchejte metlou. Nyní budeme častěji míchat, aby se omáčka na zapékání nepřipálila a budeme pozorovat, jak houstne. Jakmile začne bublat, stáhneme plamen na nejmenší možný. V případě potřeby doléváme mandlové mléko po troškách. Směs ve výsledku bude jako hustá kaše, proto nepřidáváme víc tekutiny, než je potřeba. 
  6. Provaříme alespoň 10-15 minut. Vypneme sporák, do husté omáčky (kaše), vmícháme citronovou šťávu a kůru a posekané bylinky. Podle chuti můžeme ještě dosolit a opepřit, omáčka by měla být dost výrazná. 
  7. Do připravené vymaštěné zapékací mísy navrstvíme nejdříve plátky brambor, lehce posolíme, plátky cukety, dýně a vždy lehce posolíme a případně i opepříme. Zalijeme polovinou bešamelu. Pak dáme další vrstvu brambor, cuket a dýně a zase prosolujeme a zalijeme bešamelem. Navrch jsem bešamel zasypala lahůdkovým droždím, ale můžete ho vmíchat i do bešamelu hned, jako ho odstavíte z plotny. 
  8. Dáme směs zapékat, nejdříve můžeme zprudka, například 15 min a pak stáhneme na 200-220 stupňů a dopékáme do cca hodiny celkového času, dokud nebudou brambory úplně měkké a vršek krásně dozlatova. Kdyby se připaloval, vypněte horní ohřev nebo přiklopte víkem. 
  9. Podáváme horké, rozkrájené pomocí lopatky, zasypané bylinkami, utřeným česnekem se solí, pepřem a nebo jako přílohu k masu. Hodí se také k zelenému salátu s koprem. 


TIP

  • Moje verze byla pro děti a rozbouřená střeva, takže jsem nedávala vůbec pepř ani sezam, který by mohl být navrch, a že by byl opravdu skvělý! Zkuste ho.
  • Celkově není jídlo příliš výrazné, přestože se může zdát, že je hodně kořeněné. To se ztratí v množství zeleniny a tak je opravdu jemné. 
  • Použila dost olivového oleje a kréťané by s ním prolévali ještě vrstvy zeleniny. To k receptu patří. Na kvalitě oleje proto nešetřete. Ale pokud mastně nesnášíte, naopak ho trochu uberte.
  • Jak bude zelenina stydnout, půjde lépe krájet a servírovat, hodí se tedy i jako jídlo na další den - do krabičky.

Tenhle svůj bešamel používám docela často na různé způsoby - dělám tak krémové polévky, omáčky na milion způsobů, zapékám s ním. 

A nikdy nemusí být stejný, pokaždé přidám do základu něco jiného - pórek, cibuli, mladé cibulky, česnek nebo kombinace. Můžete měnit i druh použité mouky. Dobrá je jemná lepivá rýžová, ta je nejlepší na zapékání, táhne se opravdu jako lepidlo a imituje tekoucí sýr. Pak je fajn třeba jáhlová nebo pokud máte jemňoučkou čirokovou. 

Nakonec můžete rovnou v základu povařit zeleninu, ideálně takovou, která se dá lehce rozmixovat - dýně, květák, brokolice, cuketa. Nakonec je super také omáčku po odstavení zahustit žloutky a zašlehat je. Ani koření nemusíte bát. 

Zkoušejte různé oblíbené kombinace - cuketa+ ovesná mouka+ kopr,  řepa+kokosové mléko+fenykl, květák+muškát+zeleninový vývar, špenát+citron+mandle aj. Využívejte tenhle recept jako inspiraci tam, kde nemůžete dávat mléko a lepek a případně vejce. 


Ještě přidávám odkazy na recepty, kde obdobný "bešamel" využívám. Jukněte pro inspiraci! 


© 2020 - 2022 Kitchen apotheke. Všechna práva vyhrazena. Pokud chcete někde sdílet nebo publikovat moje recepty, prosím, napište mi na alena.melicharova@kitchenapotheke.cz
Kitchen apotheke -  lékárna z kuchyně Cookies