Zimní polévka z vepřových kostí a slzovky
Tohle je recept, který je pro inspiraci na poslední zimní dny. Asi nevypadá nic moc, ale určitě potěší chutě. Já jsem přibývajícími lety zjistila, že jsem člověk spjatý s přírodou, ročními obdobími a cykly. Víc, než jsem tušila. A jak jsem tomu dávala průběh, vrací sem i myšlenky do dětství a najednou zjistím, že mi nakonec nejvíc chybí ty nejobyčejnější věci. Včera mě dojalo, že víc než dovolená, divadlo nebo jen prostě svobodný pohyb bez náhubku chci vídat milé tváře a uvařit si zimní polévku. A takovou, jakou jsem jedla jen jednou za rok, vždy v zimě, když se u nás zabíjelo prase. No, prase nechovám a asi bych to dneska už nezvládla krmit a pak zabít, ale maso jíme, a když jsem dostala vepřové kosti, psovi přistála jen jedna a zbytek jsem šoupla do pomalého hrnce a bylo jasno. Bude ovarová polívka s kroupama. Ale bez ovaru a bez krup. :) Pokud nemáte pomalý hrnec, v klidu dělejte vývar na sporáku. Ale, ty vývary, to je důvod proč ten pomalák zkusit!
Na vývar a polévku pro 4 osoby
Pět velkých kloubových vepřových i jiných kostí, přeříznutých napůl
4 stroužky česneku
2 cibule
1 mrkev
1/2 bulvy celeru
zelená část póru
hrst libečku, hrst petržele, půl hrstky majoránky
1 KL černého pepře, 1 KL nového koření, 1 KL soli, tři bobkové listy
Na dokončení
100 -120 g slzovky (namočené předem)
1 stroužek česneku
majoránka
Postup
- Den předem namočte probranou slzovku do vody se špetkou soli, klidně i v čase máčení propláchněte čistou vodou a zase trochu osolte.
- Naplánujte si, kdy budete polévku podávat a slzovku dejte v čisté studené vodě vařit asi 1-2 hodiny před podáváním. Slzovka nabobtná, pukne ale neměla by se rozvařit, zrna by měla být křupavá a chuťově neutrální, spíš i trochu do sladka.
- Rozpalte troubu na alespoň 220 stupňů. Dejte vařit asi 1,5 litru vody.
- Vepřové kosti omyjte vodou, osušte utěrkou a potřete třeba olejem nebo nechte jak jsou. Dejte do rozpálené trouby na plech i s pepřem, novým kořením a bobkovým listem. Asi 10-20 min je nechte opékat. Dejte jen pozor na teplotu, abyste nespálili koření. Já mám jednoduchou troubu s ohřevem zdola a shora, a myslím že nemá takovou sílu. Raději kontrolujte. Pokud nechcete péct kosti pro zvýraznění vývaru, dejte je omyté rovnou do hrnce.
- Zeleninu očistěte, cibuli a česnek oloupejte. U ostatního klidně pěkné slupky nechte. Vše nakrájejte na malé kousky, po vyvaření se zelenina vyhodí.
- Do pomalého (nebo klasického) hrnce dejte opečené kosti a koření, sůl, zeleninu a bylinky.
- Ingredience v pomalém hrnci zalijte vroucí vodou, aby kosti a zelenina byly zakryté. U pomalého hrnce jen tak, aby voda končila pod okrajem alespoň 2 cm.
- Pomalý hrnec dejte na nižší stupeň a dejte nohy nahoru. Já nechala vařit přes noc, asi 15 hodin.
- V klasickém hrnci je třeba dát na co nejmenší plamen a nechat táhnout, jak dlouho si troufnete. A hlídat, pokud se vám odpařuje voda, aby se nevyvařila a dolévat horkou.
- U vývaru by se měla první voda slít a znovu dát čerstvá, v pomalém hrnci to nedělám.
- Vývar byl skvělý, plný kolagenu z kloubů. Tuk se uvolnil i z morku, je dobré ho trochu sebrat. Hotový vývar slijte přes plátno nebo sítko, oberte maso, pokud na kostech bylo. Zbytky vyhoďte, vše dobré už je ve vývaru.
- Ochutnejte vývar, dejte do něj uvařenou slzovku, dolaďte ještě třeba stroužkem čerstvě utřeného česneku, solí, pepřem a majoránkou.
- Podávejte s kvasovým chlebem, nebo k ovaru s křenem jako předkrm:) Hodí se k tradičnímu českému pečenému hrachu - pučálce a jiným tradičním pokrmům.
TIP:
- Sice to nejsou kroupy, ale strukturou a chutí se slzovka asi spolu s čirokem podobá chuti krup nejvíce, alespoň co já pamatuji. Má více jmen, najdete ji i pod názvem "Jobovy slzy".
- Množství vody si hlídejte podle toho, kolik máte místa v hrnci. Pamatujte, naředit vývar můžete ještě kdykoli, ale nesmí se vám voda v klasickém hrnci vyvařit . U pomalého to nehrozí, protože se neodpařuje.
- Pokud chcete ušetřit, dejte jen omyté odřezky a slupky zeleniny z jiného vaření, já je schraňuji v mrazáku v pytlíčku se zipem. Pak na každý vývar dodám už jen česnek a cibuli. Pozor, slupky z česneku a cibule nedávejte, ať vývar nehořkne. Ještě jsem tam měla nějaké řapíky z kapusty, klidně přihoďte do vývaru co máte, jen dejte pozor aby základ tvořil celer, mrkev, cibule nebo pórek a česnek.
- Polévka se dá určitě vylepšit obraným vařeným masem, uzeným špekem, restovanou kořenovou zeleninou, bramborami. Ale tenhle základ i na oběd stačí.